Маркетингови комуникации – същност, значение и място в маркетинговия микс.
Маркетинговите комуникации представляват система от взаимовръзки. Те са обществена комуникация и за разлика от редица други видове комуникации (технически, транспортни и др.) се характерезират с това, че изпращачът и получателят на информацията са хора или група хора. Взаимовръзката между фирмата и целевата аудитория(и) в процеса на обмяна (тук се има пред вди всички негови компоненти – производство, разпределение, размяна и потребление) има за цел със средствата на маркетинга да се постигнат в максимална степен целите на комуникиращите сртани. От една страна на фирмата – установяване на стабилни позиции на пазара и от друга страна на целевите аудитории – получаване на повече ползи от ситуацията в сравнение с положените усилия (парични и непарични).
Роля и значение. Комуникацията се използва за изграждане на продуктов имдж, за да се реализират всички останали цели на маркетинговия микс. Маркетинговите комуникации са четвъртия основен елемент на маркетинговия микс, с който фирмата се стреми да обслужва целевите си пазари. Без неговото разработване не би могло да бъде забелязано и оценено от потребителите направеното по другите три елемента и не би могъл да се очаква пазарен успех. Маркетинговите комуникации имат главно стопански цели и за постигането им фирмите изразходват финасови средства, които в някои случаи са значителни. Тези разходи се включват в цената на продуктите и следователно само се финансират от фирмите, а фактически се плащат от потребителите.
Фирмите използват различни способи и средтва за постигане на своите цели по стимулирането на търсенето и продажбите си. Тези средства и способи се обединяват в следните елементи на маркетинговото стимулиране (комуникационен микс):
- Реклама
- Лични продажби
- Стимулиране на продажбите
- Връзки с обществеността
- Директен маркетинг
Средства за осъществяване на комуникаци – три групи:
- Основни средства за осъществяване на комуникации;
- Комуникационни константи;
- Комуникационно значение на останалите елементи на маркетинговия микс.
Основни средства – промоционален микс.
- Реклама:
- Предимства:
- Пълен контрол върху времето, мяастото и канала за разпространение;
- Разходите за реклама са сравнително ниски на единичен контакт;
- Добри възможности на рекламата за създаване на имидж, и за разграничаване на фирмените продукти от тези на конкуреницята (което целим с позиционирането).
- Недостатъци:
- Липсва директна обратна връзка;
- Скъпа е рекламата, когато целевите аудитории са малки;
- Все по-скептично отношение на потребителите в последните години.
- Предимства:
- Лични контакти – директен обмен на информация.
- Предимства:
- има възможност за директна обратна връзка;
- по-висока възможност за контрол върху реакциите на аудиторията;
- посланията могат много лесно да бъдат нагаждани и модифицирани според контактната аудитория, за разлика от рекламата.
- Недостатъци:
- Относително високи разходи на един контакт, което го прави много скъп метод за масови аудитории;
- Риск, свързан с индивидуалните качества на рекламиращия, свързани с неговите личностни качества.
- Предимства:
- Връзки с обществеността – основни цели: да се изгражда и формира благоприятно отношение към фирмата и фирмените продукти, изграждане на публичност и прозрачност в дейността на организацията.
- Предимства:
- PR се възприема все още доста положително;
- Сравнително ниски разходи при осъществяване на PR програмите.
- Недостатъци:
- няма възможност за пълен контрол;
- PR не винаги означава платено съобщение.
- Предимства:
- Стимулиране на продажбите – свързано с такива средства, с помоща на коит в краткосрочен план се повишава ценноста на предложението от страна на фирмат към избраната целева аудитория.
- Предимства:
- Повишават продажбите в кратък период;
- Много добро средство при изпробване на продукта, както и увеличаване честотата и количествата на покупка.
- Недостатъци:
- Ефекта е краткосрочен;
- Може да се получи негативен ефект върху марката, свръзана с намалението на цените – потребителите свикват да пазарят определена марка само в периоди на намаление.
- Предимства:
- Директен маркетинг – използва се една или друга рекламна медия за да се получи измерима реаклция на нейната аудитория, като под "измерима реакция" се има в предвид поръчка на съответния продукт. Цели да се събере максимална информация за клиента, който е заинтересуван от направеното предложение.
- Предимства:
- Има възможност за по-добър подбор на клиенти;
- Съобщенията могат да бъдат модифицирани съгласно спецификата на всеки един клиент;
- Възможност за изграждане на дългосрочни взаимоотношение, но предимно с клиентите като целева аудитория;
- По-добро проследяване на реакцията.
- Недостатъци:
- Свързани с разходите – много високи за постигане на един контакт;
- Регистрирани сигнали за негативно отношение към тази техника за разпространяване на информация.
- Предимства:
Фирмите използват комбинация от всички комуникационни елементи, с които разполагат, и ги насочват към стимулиране не само на целевите си потребители, но и на търговските посредници и обществеността. Стимулирайки потребителите си, фирмите се стремят да генерират търсене и да увеличат продажбите на продуктите си, а също така да наложат своята търговска марка и имидж.
Концепцията за интегрираните маркетингови комуникации изисква фирмите да комуникират не само с "чистите" елементи на маркетинговото стимулиране. Освен тях те трябва да използват и редица други средства, като рекламните константи на фирмата (и най-вече търговската й марка); формата, цвета и конструкцията на продукта, цената, използваната опаковка и маркировка, подредбата и имиджа на магазините, в които се продават фирмените стоки и др. За да са успешни, фирмените програми за интегрирани маркетингови комуникации трябва да осигуряват едновременното използване на всички тези средства.
Коментари: